Monday 5 December 2011
Sunday 4 December 2011
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Rancangan
Pengajaran Harian
Mata
pelajaran: Bahasa Malaysia
Kelas: Tahun 3
Jingga
Tarikh: 3 November
2011
Masa: 8:30 pagi
– 9:00 pagi ( 30 minit )
Bilangan
murid: 30 orang
Bidang
pelajaran: Murid
cemerlang
Objektif
pembelajaran:
Di akhir pembelajaran ini, murid dapat:
Di akhir pembelajaran ini, murid dapat:
A: Menguasai
isi kandungan pelajaran
a.
Membaca
dialog dengan menggunakan intonasi dan sebutan yang tepat dan jelas.
b.
Mengenal
pasti kata seru dalam petikan.
B: Membina
kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir
a.
Mengenal
pasti kata seru dalam ayat.
b.
Melengkapkan
ayat dengan kata seru yang sesuai.
C: Mengamalkan
sikap saintifik dan nilai murni
a.
Bekerjasama
dalam perbincangan kumpulan.
b.
Berusaha
menjadi murid cemerlang.
Konsep
/ prinsip / hokum / teori: Kata Seru ( Amboi , Eh , Oh , Wah , Syabas )
Bahan,peralatan dan
bahan sumber: buku teks , gambar , kad perkataan , kertas mahjong , marker pen , lembaran kerja
Pengetahuan
sedia ada : Murid pernah menggunakan kata seru dalam pertuturan harian.
Fasa
|
Isi
kandungan
|
Aktiviti
Guru
|
Aktiviti
Murid
|
Nota
|
Permulaan/
Mencungkil idea
(
5 minit )
|
(
Rujuk Lampiran 1 a)
Konsep/
Kandungan teks:
(
1 ) Tanda Seru ( ! ) diletakkan di hujung ayat seruan.
|
1)
Guru
menunjukkan
gambar
(
lampiran 1a ).
2)Bertanya
kepada murid perasaan-perasaan budak
di dalam gambar.
3)Membuat
kesimpulan:
Kata
seru ialah kata yang digunakan untuk menggambarkan perasaan seseorang seperti
marah, sedih, gembira, sakit, hairan, kagum, terkejut, dan sebagainya. Cara
penggunaan kata seru disesuaikan dengan intonasi pengucapan iaitu dengan nada
meninggi atau menurun. Dalam Bahasa Melayu, kata seru digunakan untuk
membentuk
ayat
seruan
(
mempunyai tanda seru ! ).
|
1)Murid
memerhati gambar.
2)Murid
menjawab soalan.
3)Murid
memberi maklum balas.
|
Strategi/Teknik:
Penyoalan
keseluruhan kelas menggunakan gambar.
BBM:
gambar
|
Menstruktur
(
10 minit )
|
(
Rujuk Lampiran 1b)
Konsep/
Kandungan teks:
(
1 ) kata seru di dalam dialog. Jawapan :
Wah dan Oh.
(
2 ) kata seru yang lain iaitu : Amboi , Eh dan Syabas.
(
Rujuk Lampiran 1c )
|
1)Guru
membahagikan kelas kepada 3 kumpulan untuk mamainkan watak dengan membaca dialog di Buku Teks Bahasa Melayu (
Muka Surat : 23 ) dengan sebutan dan intonasi yang tepat.
2)Guru
meminta murid mencari kata seru di dalam dialog.
Jawapan
: Wah dan Oh
3)Guru
memberi contoh kata seru yang lain seperti : Amboi , Eh , dan Syabas.
(
4 )Guru menunjukkan kad perkataan 5 kata seru ( Oh , Wah , Amboi , Eh dan
Syabas ) dan menerangkan penggunaan kata seru Oh , Wah , Amboi , Eh dan
Syabas.
|
1)Murid
memainkan watak dengan membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang tepat.
2)Murid
memberi respons.
|
Strategi
/ Teknik:
Membaca
BBM:
Buku
Teks
Nilai:
Bertanggungjawab,
Tekun
BBM:
kad
perkataan
|
Aplikasi
(
10 minit )
|
Tugasan
kumpulan :
Melengkapkan
ayat dengan kata seru yang sesuai.
Rujuk
: Lampiran 1d
|
1)Guru
membahagikan murid kepada 6 kumpulan.
2)Setiap
kumpulan dibekalkan kertas mahjong dan marker pen.
3)Guru
menunjukkan soalan.
4)Guru
berbincang jawapan dengan murid.
|
1)Murid
dibahagikan kepada 6 kumpulan.
2)Murid-murid
berbincang dan menjawab soalan di kertas mahjong.
3)Murid
mempamerkan jawapan.
|
Strategi
/ Teknik:
Aktiviti
dalam kumpulan, Perbincangan dalam kumpulan.
BBM:
kertas mahjong, marker pen
Nilai:
Bekerjasama
|
Refleksi
/ Penutup
(
5 minit )
|
(
Rujuk lampiran 1e )
|
1)Guru
mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid.
2)Guru
memantau dan memberi panduan semasa murid menyiapkan lembaran kerja.
|
1)Murid
menyiapkan lembaran kerja secara individu.
|
Nilai:
Berdisiplin,
kerajinan
BBM:
lembaran kerja
|
Saturday 3 December 2011
Latihan Penulisan Bahasa Malaysia ( Bahagian A )
Penulisan Bahasa Malaysia (Bahagian A) - 10 markah
Tulis lima ayat yang lengkap berdasarkan aktiviti-aktiviti dalam gambar.
Siapa
|
Buat apa
|
Kata sendi / kata hubung
|
Perluasan Ayat (bagaimana/ di mana / mengapa)
| |
1
| ||||
2
| ||||
3
| ||||
4
| ||||
5
|
Salin semula ayat-ayat di atas.
1. ________________________________________________________
2. _________________________________________________________
3. _________________________________________________________
4. ________________________________________________________
5. ________________________________________________________
Tuesday 29 November 2011
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Tarikh : 13 Oktober 2011
Hari : Jumaat
Masa : 7:45 – 8:45 pagi
Kelas : 3 Biru
Tema : Sukan
Tajuk : Semangat Berpasukan
Fokus Utama : 8.1 Aras 2
Membina ayat tunggal dengan peluasan subjek dan predikat.
Fokus Sampingan : 5.1 Aras 1
Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:
1. Membina sekurang-kurangnya lima ayat tunggal dengan betul.
2. Menjawab tiga daripada lima soalan kefahaman dengan betul.
3. Membaca dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.
Sistem Bahasa : Ayat tunggal
Kosa kata : keluarga, menetap, bilangan, bahagia, penyayang ...
Pengisian kurikulum : Ilmu-Kajian Tempatan
Nilai : Hormat-menghormati, kerjasama
Kemahiran Berfikir : Menjana idea
Kecerdasan Pelbagai : Kontekstual,interpersonal
Langkah dan Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Set induksi ( 5 minit )
Pengenalan
- tunjuk objek sebenar
- murid sebut nama-nama objek yang ditunjukkan oleh guru satu-persatu
- murid menamakan objek dan nama permainan yang mengunakan objek tersebut
- guru meminta murid-murid membayangkan seperti mereka sedang bermain permainan bola sepak.
- guru kaitkan dengan pengajaran dan pembelajaran yang akan dijalankan pada hari ini
Bahan Bantu Mengajar
Bola sepak
Bulu tangkis
Kayu hoki
Jaring
Langkah 1 ( 10 minit )
Membaca teks “ Semangat Berpasukan ”
- guru edar petikan kepada pelajar
- murid-murid membaca petikan secara senyap
- guru membaca teks diikuti semua murid
- guru meminta beberapa orang murid membaca petikan mengikut perenggan dengan sebutan dan intonasi
yang betul
- guru membetulkan sebutan murid-murid yang salah
Bahan Bantu Mengajar
Petikan
Langkah 2 ( 10 minit )
Lisan
- guru berbincang tentang petikan dengan murid-murid
- guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang petikan
- guru meminta murid-murid menyatakan pengalaman mereka dalam permainan seperti bola sepak, hoki,
badminton dan sebagainya
- guru catat pengalaman murid-murid di papan tulis dalam bentuk peta minda
Bahan Bantu Mengajar
Petikan
Buku tulis
Lampiran
Langkah 3 ( 10 minit )
Kefahaman
- guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid
- guru meminta murid-murid menjawab semua soalan kefahaman tersebut
- guru meminta murid-murid mencari jawapan berpandukan petikan
- guru membimbing murid-murid mencari jawapan
- guru berbincang sambil menyemak jawapan murid-murid
Bahan Bantu Mengajar
Petikan
Lembaran kerja
Langkah 4 ( 10 minit )
Ayat tunggal
- guru meminta murid-murid menggariskan ayat tunggal yang terdapat dalam petikan.
- guru membimbing murid-murid menggaris ayat tunggal yang terdapat di dalam petikan
- guru meminta murid-murid membaca ayat tunggal dengan sebutan yang betul
- guru mengedarkan kad ayat tunggal kepada murid-murid dan meminta murid-murid melekatkannya di
dalam buku tulis
Bahan Bantu Mengajar
Petikan
LCD
Kad ayat
Langkah 5 ( 10 minit )
Menulis Ayat Tunggal
- guru mengedarkan gambar tunggal kepada murid-murid
- guru meminta murid-murid membina dan menulis lima ayat tunggal berdasarkan gambar
- perkataan yang berkaitan dengan gambar diberikan untuk panduan murid-murid
Bahan Bantu Mengajar
Gambar tunggal
Perkataan
LCD
Penutup
( 5 minit )
Rumusan
- guru membuat rumusan dan berbincang dengan murid-murid tentang nilai murni
- guru meminta murid-murid menyatakan kebaikan bersukan
- guru meminta murid-murid menyebut ayat dengan bersopan
BAHASA MALAYSIA
Tarikh : 13 Oktober 2011
Hari : Jumaat
Masa : 7:45 – 8:45 pagi
Kelas : 3 Biru
Tema : Sukan
Tajuk : Semangat Berpasukan
Fokus Utama : 8.1 Aras 2
Membina ayat tunggal dengan peluasan subjek dan predikat.
Fokus Sampingan : 5.1 Aras 1
Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:
1. Membina sekurang-kurangnya lima ayat tunggal dengan betul.
2. Menjawab tiga daripada lima soalan kefahaman dengan betul.
3. Membaca dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.
Sistem Bahasa : Ayat tunggal
Kosa kata : keluarga, menetap, bilangan, bahagia, penyayang ...
Pengisian kurikulum : Ilmu-Kajian Tempatan
Nilai : Hormat-menghormati, kerjasama
Kemahiran Berfikir : Menjana idea
Kecerdasan Pelbagai : Kontekstual,interpersonal
Langkah dan Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Set induksi ( 5 minit )
Pengenalan
- tunjuk objek sebenar
- murid sebut nama-nama objek yang ditunjukkan oleh guru satu-persatu
- murid menamakan objek dan nama permainan yang mengunakan objek tersebut
- guru meminta murid-murid membayangkan seperti mereka sedang bermain permainan bola sepak.
- guru kaitkan dengan pengajaran dan pembelajaran yang akan dijalankan pada hari ini
Bahan Bantu Mengajar
Bola sepak
Bulu tangkis
Kayu hoki
Jaring
Langkah 1 ( 10 minit )
Membaca teks “ Semangat Berpasukan ”
- guru edar petikan kepada pelajar
- murid-murid membaca petikan secara senyap
- guru membaca teks diikuti semua murid
- guru meminta beberapa orang murid membaca petikan mengikut perenggan dengan sebutan dan intonasi
yang betul
- guru membetulkan sebutan murid-murid yang salah
Bahan Bantu Mengajar
Petikan
Langkah 2 ( 10 minit )
Lisan
- guru berbincang tentang petikan dengan murid-murid
- guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang petikan
- guru meminta murid-murid menyatakan pengalaman mereka dalam permainan seperti bola sepak, hoki,
badminton dan sebagainya
- guru catat pengalaman murid-murid di papan tulis dalam bentuk peta minda
Bahan Bantu Mengajar
Petikan
Buku tulis
Lampiran
Langkah 3 ( 10 minit )
Kefahaman
- guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid
- guru meminta murid-murid menjawab semua soalan kefahaman tersebut
- guru meminta murid-murid mencari jawapan berpandukan petikan
- guru membimbing murid-murid mencari jawapan
- guru berbincang sambil menyemak jawapan murid-murid
Bahan Bantu Mengajar
Petikan
Lembaran kerja
Langkah 4 ( 10 minit )
Ayat tunggal
- guru meminta murid-murid menggariskan ayat tunggal yang terdapat dalam petikan.
- guru membimbing murid-murid menggaris ayat tunggal yang terdapat di dalam petikan
- guru meminta murid-murid membaca ayat tunggal dengan sebutan yang betul
- guru mengedarkan kad ayat tunggal kepada murid-murid dan meminta murid-murid melekatkannya di
dalam buku tulis
Bahan Bantu Mengajar
Petikan
LCD
Kad ayat
Langkah 5 ( 10 minit )
Menulis Ayat Tunggal
- guru mengedarkan gambar tunggal kepada murid-murid
- guru meminta murid-murid membina dan menulis lima ayat tunggal berdasarkan gambar
- perkataan yang berkaitan dengan gambar diberikan untuk panduan murid-murid
Bahan Bantu Mengajar
Gambar tunggal
Perkataan
LCD
Penutup
( 5 minit )
Rumusan
- guru membuat rumusan dan berbincang dengan murid-murid tentang nilai murni
- guru meminta murid-murid menyatakan kebaikan bersukan
- guru meminta murid-murid menyebut ayat dengan bersopan
Monday 28 November 2011
Kata Ganti Nama
Kata ganti nama ialah kata yang digunakan untuk menggantikan kata nama. Kata ganti nama terbahagi kepada lima jenis iaitu:代词用来代替名词。代词可分成五种,即:
1. Kata ganti nama diri人称代词
2. Kata ganti nama tunjuk指示代词
3. Kata ganti nama tanya疑问代词
4. Kata ganti nama tempat处所指示代词
5. Kata ganti nama tak tentu不定代词
1.Kata Ganti Nama Diri 人称代名词
Kata
ganti nama diri ialah kata yang digunakan untuk menggantikan kata nama.
Setiap kata ganti nama diri mempunyai fungsi yang berlainan: ada yang
membawa makna satu dan ada yang membawa makna jamak, iaitu lebih
daripada satu.
人称代名词是用以代替名词的字词。每个人称代名词有各自的功用,有些表示单数,有些代表复数。
Kata Ganti Nama Diri
|
Contoh
|
Penggunaan
|
Contoh Ayat
|
Kata ganti nama diri pertama
第一人称代名词
|
Aku我
|
Menggantikan diri orang yang bercakap dengan kenalan yang sangat rapat
在和熟人交谈时所使用的称呼
|
Aku akan membantu kamu jika berkemampuan
|
Saya我
|
Merujuk kepada diri sendiri apabila bercakap dengan kenalan baru atau dalam suasana yang rasmi
在和熟人交谈时所使用的称呼
用在正式的场合,如:从致词、会议等等。
在和刚认识的人交谈时所使用的称呼
|
“Saya akan mematuhi peraturan yang telah ditetapkan oleh syarikat” kata Kok Hua kepada pengurusnya.
| |
Patik臣下
|
Digunakan oleh rakyat apabila bercakap dengan sultan dan raja
平民和国王或苏丹说话时的自称
|
“Patik akan menurut apa-apa sahaja perintah”, kata panglima itu kepada Sultan Sulaiman.
| |
Beta朕
|
Digunakan oleh raja atau sultan apabila bertitah kepada rakyat
苏丹或国王的自称
|
“Beta mahu semua rakyat beta hidup bahagia,”titah sultan.
| |
Hamba我
|
Merujuk kepada diri orang yang berhadapan dengan tuannya pada zaman dahulu
平民和国王或苏丹说话时的自称
|
“Hamba mohon ampun atas kesalahan itu,”kata orang tua itu kepada tuannya.
| |
Kita大家
|
Merujuk kepada diri orang yang bercakap serta orang yang mendengarnya
称包括说话的人在内的若干人,也包括听者
|
Kita emsti menghormati orang tua kerana mereka lebih berpengalaman daripada kita.
| |
Kami我们
|
Merujuk kepada diri dan teman apabila bercakap dengan orang yang lain
称包括说话的人在内的若干人,不包括听者
|
Kami bercadang hendak mengulangkaji pelajaran di rumah Halim pada petang nanti.
| |
Kata ganti nama diri kedua
第二人称代名词
|
Awak你
|
Digunakan untuk diri orang diri kedua
在和熟人交谈时所使用的称呼
用在正式的场合,如:从致词、会议等等。
在和刚认识的人交谈时所使用的称呼
|
Awak seharusnya dapat menjawab soalan yang mudah ini.
|
Anda你,您
|
Digunakan untuk diri orang kedua yang bertutur dengan kita
用来称呼不是当面说话的第二人,如用在书信和广告,以及用在正式的场合
|
Cikgu berharap anda dapat belajar dengan lebih tekun lagi.
| |
Engkau你
|
Digunakan untuk diri orang kedua
在和熟人交谈时所使用的称呼
|
Engkaulah yang patutu bertanggungjawb dalam hal ini.
| |
Tuanku皇上
|
Digunakan ketika bercakap dengan sultan atau raja
|
“Janganlah tuanku terperdaya oleh kata-katanya yang manis itu,”kata bendahara kepada raja.
| |
Cik /Encik小姐/先生
|
Digunakan untuk diri orang dewasa
|
“Mengapakah encik duduk termenung sahaja?”tanya Mei Mei kepada pemuda itu.
| |
Puan /Tuan女士/绅士
|
Digunakan untuk diri orang kedua yang dihormati
|
“Adakah keputusan tuan muktamad?”tanya setiausaha itu kepada pengurusnya.
| |
Saudari/Saudara你
|
Digunakan untuk diri orang yang kedua yang sebaya atau rakan kita
|
Saudara Aziz akan melanjutkan pelajaran di Universiti Teknologi Malaysia di negeri Johor.
| |
Kamu你
|
Digunakan untuk diri orang kedua yang sebaya atau kepada orang yang lebih muda umurnya.
在和熟人或小辈说话时,用来称呼对方。
|
Kamu hendaklah memulangkan buku yang dipinjam dari perpustakaan dalam tempoh masa yang ditetapkan.
| |
Kalian你们
|
Digunakan untuk beberapa orang yang diajak bercakap
|
Kalian perlu bermuafakat untuk mencari ikhtiar menyelesaikan masalah yang rumit itu.
| |
Kata ganti nama diri ketiga
第三人称代名词
|
Dia他/她
|
Digunakan untuk diri orang ketiga
用来称呼一个普通人
|
Dia jururawat yang bertauliah dan bertanggungjawab semasa menjalankan tugasnya.
|
Ia他/她
|
Digunakan untuk diri orang ketiga
|
Ia berusaha sedaya upaya untuk mendapatkan segulung ijazah
| |
Beliau他
(受尊敬的)
|
Digunakan untuk diri orang ketiga yang dihormati
用来称呼受尊敬的人
|
Pengulu itu disanjung tinggi oleh anak-anak buahnya kerana beliau adil dan bijaksana.
| |
Baginda陛下
|
Digunakan untuk sultan atau raja
用来称呼国王或苏丹
|
Baginda akan berangkat pada hari Ahad ini.
| |
-nya他/她
|
Digunakan untuk diri orang ketiga
|
Kakak menasihatinya supaya tidak bercakap bohong lagi.
| |
Mereka他们
|
Digunakan untuk diri orang ketiga yang banyak bilangannya
用来称呼多个普通人
|
Mereka bertiga dimarah oleh guru kelas kerana memecahkan tingkap kaca bilik darjah.
|
2. Kata Ganti Nama Tunjuk指示代词
a) Kata ganti nama tunjuk digunakan untuk menunjukkan sesuatu seperti manusia, haiwan, benda dan tempat指示代词用来代替人、动物、东西和处所。
Kata Ganti Nama Tunjuk
指示代词
|
Penggunaan
|
Contoh Ayat
|
Itu那
|
digunakan untuk menunjukkan sesuatu yang jauh
用来指比较远的人或事物
|
Buku cerita di atas meja itu kepunyaan adik
|
Ini这
|
digunakan untuk menunjukkan sesuatu yang dekat
用来指比较近的人或事物
|
Gunalah duit ini untuk membeli buku latihan kamu
|
3.Kata Ganti Nama Tanya疑问代词
a) Kata ganti nama tanya digunakan untuk membentuk ayat tanya.
疑问代词用来构成疑问句。
b) Apabila menulis ayat tanya, tanda tanya (?) dibubuh di akhir ayat.
写疑问句时,必须在句末加上问号(?)。
Kata Ganti Nama Tanya
|
Penggunaan
|
Contoh Ayat
|
Apa
|
Untuk menanyakan benda atau haiwan
用来询问东西或动物
|
Permaidani ini dibuat daripada apa?
|
Siapa
|
Untuk menanyakan orang
用来询问人
|
Siapakah nama guru kelas kamu?
|
Berapa
|
Untuk menanyakan jumlah harga atau bilangan
用来询问总数、价钱或数量
|
Berapakah harga kasut ini?
Berapakah bilangan murid di dalam dewan terbuka itu?
|
Bila
|
Untuk menanyakan masa
用来询问时间
|
Bilakah bas ke Pulau Pinang akan bertolak?
|
Mana
|
Untuk menanyakan benda dan tempat
用来询问东西或处所
|
Di manakah letaknya rumah Cikgu Ahmad?
Mana buku cerita yang saya beli semalam?
|
Mengapa
|
Untuk menanyakan sebab
用来询问原因
|
Mengapakah Suraya datang lewat ke sekolah?
|
Bagaimana
|
Untuk menanyakan hal
用来询问事情/情况
|
Bagaimanakah keadaan Cikgu Ismail?
|
4.Kata Ganti Nama Tempat处所指示代词
a) Kata ganti nama tempat digunakan untuk menggantikan kata nama tempat.
处所指示代词用来代替处所名词。
b) Kata ganti nama tempat terbahagi kepada tiga, iaitu sini, situ dan sana.
处所指示代词分成三个,即这里,那里及那边。
Kata Ganti Nama Tempat
|
Penggunaan
|
Contoh Ayat
|
Sini这里
|
Untuk menunjukkan tempat yang dekat
用来指示较近的处所
|
Kami sudah lama menunggu kamu di sini.
|
Situ那里
|
Untuk menunjukkan tempat yang tidak begitu jauh
用来指示不怎么远的处所
|
“Letaklah sayur-sayuran itu di situ,”kata emak kepada kakak.
|
Sana那边
|
Untuk menunjukkan tempat yang lebih jauh
用来指示比较远的处所
|
Kebanyakan penduduk di sana bekerja sebagai petani.
|
5.Kata Ganti Nama Tak Tentu不定代词
Kata ganti nama tak tentu digunakan untuk menunjukkan sesuatu benda, perkara, masa atau seseorang secara tidak tentu.
不定代词用来指代不确定的东西、事情、时间或人。
Kata Ganti Nama Tak Tentu
|
Penggunaan
|
Contoh Ayat
|
Apa-apa
无论哪个
|
Untuk menggantikan nama perkara atau benda
用来代替事情或东西的名称
|
Asyraf tidak mengetahui apa-apa tentang kemalangan tadi.
|
Siapa-siapa/sesiap
无论谁/任何人
|
Untuk menggantikan nama orang
用来代替人名
|
“Tidak ada siapa-siapa pun di dalam bilik itu,”kata ibu kepada ayah.
Sesiapa yang melanggar displin sekolah akan didenda.
|
Mana-mana
无论哪里
|
Untuk menggantikan nama benda dan tempat
用来代替东西和处所的名称
|
Harmony tidak ke mana-mana pada petang itu.
|
Bila-bila
任何时候
|
Untuk menggantikan masa
用来代替时间
|
Bila-bila pada masa sekarang, loceng akan dibunyikan.
|
Subscribe to:
Posts (Atom)